Realizacja projektu „XX Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne”

Dodano: 26 września, 2022 | Autor: agnieszka.kulesza@powiat.koszalin.pl

W dniach 14-16 września 2022 r., Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI)  Koło w Koszalinie po raz XX  zorganizowało  Warsztaty integracyjno – artystyczne, które swą rangą z roku na rok przyciągają coraz więcej  artystów z obszaru całej Polski.

W otoczeniu pełnym  artystycznych inspiracji od 20 lat rozkwita twórczość osób z niepełnosprawnością. Na to wydarzenie, które z  roku na rok nabiera coraz większej rangi jako wydarzenie o znaczeniu niebagatelnym dla kultury przyjeżdżają artyści oraz  setki osób aktywnie działających twórczo – uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Ośrodków Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczych, Specjalnych Ośrodków Szkolno- Wychowawczych oraz członkowie   stowarzyszeń.

Wspólne artystyczne tworzenie obniża poziom stereotypów i uprzedzeń wobec osób z niepełnosprawnością, bo oto okazuje się, że każdy może mieć własny styl, zainteresowania, wyobraźnię i talent.

W tym roku do Łaz przybyło około 440 osób z wszystkich województw naszego kraju. Podczas 3 dni trwania imprezy można było skorzystać z wielu artystycznych warsztatów m.in. wykonywanie wianków, ozdób boho na drzwi, warsztatów filmowych czy fotograficznych. Podczas Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych występowały okoliczne zespoły muzyczne oraz taneczne. Jubileuszowy plener miał również ogromny tort składający się z 500 babeczek. Wszyscy uczestniczyli w dyskotece plenerowej oraz w piknikach integracyjnych. Na zakończenie pleneru zostały wręczone nagrody oraz puchary, które wzbudziły wielkie wzruszenie wśród Naszych nagrodzonych gości. Puchary i nagrody zostały ufundowane przez zaprzyjaźnione firmy oraz lokalne władze.

Konstytutywnym przesłaniem, jakie przyświeca Warsztatom, jest komunikacja współistnienia osób sprawnych i z niepełnosprawnościami, których łączy podobna wrażliwość na piękno i postrzeganie rzeczywistości poprzez sztukę. Sztuka jest bowiem materią bez barier, nie wartościuje twórców ze względu na pełnosprawność czy też niepełnosprawność…