Powiat Koszaliński

Powiat Koszaliński

A-
A
A+
A
A
A
A
A-
A
A+
A
A
A
A

Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne

Ważną dziedziną gospodarki powiatu jest turystyka. Dominującą rolę w tym zakresie odgrywają miejscowości nadmorskie. Rok roczne liczba turystów odwiedzających nasz powiat systematycznie rośnie. Ostanie dane z 2008 r. pokazują, że powiat koszaliński odwiedziło ogółem 140 738 turystów z czego 16 473 to turyści zagraniczni. W powiecie spośród wszystkich obiektów świadczących usługi noclegowe najwięcej jest kwater prywatnych (kwater agroturystycznych, pokoi gościnnych), bo aż 422 co daje łącznie 6835 miejsc noclegowych. Jednakże największa liczba miejsc noclegowych znajduje się w 101 obiektach zbiorowego zakwaterowania.(1)

Obiekty te oferują bardzo dobreusługi w zakresie noclegu i wyżywienia. Niejednokrotnie w kompleksachhotelowych można oddać się zabiegom SPA, skorzystać z basenu, sauny, jacuzzi,solarium, kręgielni, kortu tenisowego i innych rozlicznych atrakcji. Wmiejscowościach nadmorskich są organizowane również pobyty rehabilitacyjne.Ośrodki wychodząc potrzebom firm i osób prywatnych organizują spotkaniaszkolno-konferencyjne, integracyjne oraz wszelkiego rodzaju imprezyokolicznościowe. Z kolei ciągle rozwijające się gospodarstwa agroturystyczneumożliwiają swym gościom bezpośredni kontakt z naturą i zasmakowania sielankidnia codziennego na wsi. Turyści ci mogą,oprócz nieskazitelnej przyrody, spotkać się z ogromną życzliwością gospodarzy,skosztować dań przygotowanych przez panie domu z własnych produktów orazkorzystać z rozlicznych atrakcji, m.in. spacerów, kąpieli w pobliskich jeziorach,zbieraniu runa leśnego, przejażdżek konnych lub rowerowych oraz wędkowania.

Powiat Koszaliński na swoim terenie posiada również wioski tematyczne, które zapoczątkowały ich tworzenie w Polsce. Po pojęciem „wiosek tematycznych” kryje się kompleksowy projekt mający na celu ożywienie gospodarki wiejskiej, poprzez integrację lokalnej społeczności wokół zagadnień związanych z jakimś produktem, usługą, lub kulturą danego regionu. Miejscowości, których rozwój podporządkowany jest jakiemuś konkretnemu pomysłowi, stanowiący swoisty produkt turystyczny, wokół którego tworzone są sposoby na alternatywne dochody mieszkańców.

Należą do nich:
Wioska Zdrowego Życia w Dąbrowie Oferuje przyjezdnym uroki wiejskiego i zdrowego życia, od prawdziwego wytwarzanego na miejscu sera i chleba po tradycyjne zabawy i warsztaty rękodzieła. W gospodarstwach edukacyjnych można spróbować wszystkiego, co wiąże się z naturalnym, wiejskim stylem życia. Wioska Końca Świata w Iwięcinie Oferuje zajęcia edukacyjne z astronomii, historii i rolnictwa oraz sprawadzenia swoich umiejętności artystycznych z wykorzystaniem między innymi słomy, siana, trzciny czy kamienia. Na terenie wioski znajduje się „podwórzec czasu”, który wrozgwieżdżone niebo zaprasza do obserwacji odległych krańców kosmosu, a w dzień słoneczny zegar odmierza upływający czas. Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim Znajdują się w niej bajkowe budowle, kramy pod strzechą, warsztaty rzemieślnicze i wieża widokowa. Turyści odwiedzający wieś mogą wziąć udział w grach terenowych oraz cyklicznie w sierpniu odbywającym się Jarmarku Hobbistów, podczas którego mogą uczestniczyć w warsztatach ceramicznych, nauce żonglowania oraz spróbować hobbickiego jadła.

Fundacja Regnum vegetabile zaprasza Mieszkańców powiatu koszalińskiego oraz miasta Koszalin do udziału w bezpłatnym programie edukacyjnym pn #Almanach roślin człowiekowi użytecznych dofinansowanym ze środków WFOSiGW w Szczecinie.

Miejscem realizacji programu jest Ogród Botaniczny w Niegoszczy. Zajęcia adresowane są do grup zorganizowanych dzieci przedszkolnych i szkolnych wraz z opiekunami oraz osób dorosłych. Szczegółowe informacje na temat programu znajdziecie Panstwo na stronie internetowej Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy https://obniegoszcz.edu.pl/2020/07/17/zapraszamy-na-bezplatne-zajecia-w-ramach-programu-edukacyjnego-almanach-roslin-czlowiekowi-uzytecznych-dofinansowanego-ze-srodkow-wfosigw-w-szczecinie/.