Powiat Koszaliński

Powiat Koszaliński

A-
A
A+
A
A
A
A
A-
A
A+
A
A
A
A

Aktualności

ORGANIZACJE POZARZĄDOWE – poradnik

Dodano: 22 marca, 2019 | Autor: sylwia.wozniak@powiat.koszalin.pl

ORGANIZACJE POZARZĄDOWE – poradnik

Profil zaufany dla każdego członka zarządu

Organizacje pozarządowe sprawozdania finansowe muszą sporządzać i podpisać do 31 marca każdego roku. Kto ma podpisywać dokumenty organizacji dla ich ważności określa jej statut. W przypadku sprawozdań finansowych ilość podpisów na danym dokumencie określa ustawa o rachunkowości i muszą one być podpisane przez wszystkich członków zarządu oraz osobę, która odpowiada w organizacji za prowadzenie ksiąg rachunkowych. W 2019 roku sporządzone sprawozdania finansowe muszą być podpisane i przekazane do odpowiedniego urzędu w formie elektronicznej. Jeśli członkowie zarządu nie posiadają kwalifikowanych podpisów elektronicznych (płatnych, oferowanych przez certyfikowane firmy), alternatywną formą podpisu elektronicznego może być profil zaufany. Członkowie Zarządu mogą wyrobić sobie bezpłatnie profil – podpis. Profil zaufany można założyć przez Internet. Profil zaufany (ePUAP) to forma internetowego potwierdzenia tożsamości danej osoby fizycznej. Dzięki niemu osoba fizyczna może przez Internet podpisywać dokumenty składane do różnych urzędów publicznych. Aby założyć konto na ePUAP, należy:

wejść na stronę epuap.gov.pl kliknąć w przycisk „zarejestruj się” wypełnić formularz rejestrowy.

Samo założenie konta nie wystarcza. Trzeba potwierdzić swoją tożsamość i uzyskać profil zaufany. W tym celu należy w ciągu 14 dni udać się z dowodem osobistym lub paszportem do najbliższego urzędu, by potwierdzić, że jest się osobą, która zakładała konto. Punkt Potwierdzający może znajdować się w urzędzie wojewódzkim, oddziale ZUS, urzędzie skarbowym, placówce poczty polskiej, banku, konsulacie.

Listę punktów potwierdzających można znaleźć pod adresem: https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło w Portalu gov.pl usługę, dzięki której można podpisać dokument profilami zaufanymi kilku osób. Może być to sposób na złożenie podpisów pod sprawozdaniem finansowym organizacji pozarządowej.


Udostępnij: Facebook | Twitter