26 października – Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Dodano: 28 kwietnia, 2023 | Autor: agnieszka.kulesza@powiat.koszalin.pl

Transplantologia jest stosunkowo młodą i rozwojową dziedziną medycyny. W Polsce pierwsza udana próba przeszczepu nerki miała miejsce w 1966 roku. Jednak dopiero rok 1983 był przełomem w polskiej transplantologii, kiedy to po raz pierwszy zastosowano lek immunosupresyjny, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepu. W 1985 roku w Zabrzu zespół profesora Zbigniewa Religi dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca, w 2006 roku w Trzebnicy dokonano pierwszej transplantacji kończyny górnej, w 2013 roku w Gliwicach przeszczepiono twarz, a w 2015 roku, również w Gliwicach, dokonano pierwszego złożonego przeszczepu narządów szyi (krtań, tchawica gardła, przełyk, tarczyca). Od tego momentu polscy transplantolodzy stopniowo osiągali sukcesy w przeszczepianiu kolejnych narządów. Obecnie wykonuje się przeszczepy nerek, wątroby, serca, płuc, trzustki, jelita cienkiego, rogówki, szpiku, komórek macierzystych, a także złożone przeszczepy wielotkankowe. Przeszczepianie przywraca niektóre funkcje ciała ludzkiego poprzez „przeniesienie” komórki, tkanki lub narządu od dawcy do biorcy. W warunkach zdrowia nasze narządy i tkanki mają prawidłową anatomię i czynność. W warunkach choroby ten dobrostan ulega zachwianiu. Wiele ciężkich chorób nie poddaje się leczeniu i prowadzi do zupełnej niewydolności i ostatecznie śmierci człowieka. Przeszczep jest najlepszą i często jedyną metodą leczenia niewydolności narządów. Każdy z nas może być częścią tej metody leczenia. Może okazać się potrzebującym biorcą lub zostać dawcą.
Przez indywidualne decyzje przekazania narządów – zwiększamy szansę przedłużenia czyjegoś życia.

Jak zostać dawcą narządów?

logo przeszczepy ratują życie element graficzny