Powiat Koszaliński

Powiat Koszaliński

A-
A
A+
A
A
A
A
A-
A
A+
A
A
A
A

Wydarzenie

Jamno – Jarmark Jamneński – Pożegnanie Lata

Data: 05.09.2021
5 września w godz. 11-17 w Jamnie odbędzie się Jarmark Jamneński będący pożegnaniem lata.
Wrzesień to czas obfitości jakie pozostawiło po sobie lato. Jarmark wrześniowy prezentować będzie wszelakie dobra powstające po udanych zbiorach: kiszonki (także te nietypowe jak kiszone rzodkiewki, bób, czereśnie, marchewki czy czosnek), przetwory: powidła, soki z owoców i warzyw ogrodowych, ziołowe nalewki z zapomnianych roślin leczniczych, naturalne kosmetyki i mydła. Będzie można posmakować i zakupić swojskie pierogi, kozie sery, nasz jarmarczny przysmak -smażone szprotki, domowe ciasta, wiejski smalec, miody z rodzimej pasieki.
Nie zabraknie stoisk prezentujących twórczość regionalnych rękodzielników. Koronki, szydełkowe zabawki, drewniane michy, dłubanki, niecki , urokliwe ptaszki i drewniane zabawki czekać będą na miłośników folkloru. Swoje barwne prace sprzedawać będą ceramicy i garncarze.
Podczas warsztatów plastycznych powstaną bransoletki i wisiorki z plecionych i skręcanych sznurków jutowych i konopnych. Będzie można malować farbkami białe, ceramiczne motyle a także wykonywać grubym szydełkiem ozdobne gwiazdki i serduszka.
Specjalnie zaaranżowany kącik wyposażony w szatkownicę, ubijak i kamienny gar posłuży za wehikuł czasu przenoszący do kuchni naszych dziadków. Będzie można samodzielnie spróbować sił w szatkowaniu kapusty i przygotowywaniu jej do kiszenia.
Osoby zainteresowane ziołolecznictwem zapraszamy do wysłuchania prelekcji zielarki -fitoterapeutki Pani Agnieszki Chrzanowskiej (ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy telefoniczne: Zagroda Jamno 94341 65 87). Temat prelekcji: „Detoksykacja organizmu z pasożytów i metali ciężkich podstawą dobrego zdrowia i walki z chorobą”. Rozpoczęcie prelekcji godz. 13.00.
Warsztaty:
NAMIOT PRZY IZBIE
13.00 – 14.30 szydełkowe serduszka i gwiazdki
15.00– 16.30 szydełkowe serduszka i gwiazdki
SALA CERAMICZNA
11.30 – 13.00 bransoletki i wisiorki ze sznurka
14.00 – 15.30 malowanie ceramicznych motyli
Plakat zapraszający na wydarzenie w Jamnie pn. Jarmark Jamneński Żegnaj Lato organizowany w dniu 5.09.2021 od godz. 11
obrazek promocyjny, stemple na tkaninie
Informacja ze strony https://www.facebook.com/ZagrodaJamno
oraz udostępnione przez Muzeum w Koszalinie

Udostępnij: Facebook | Twitter