Powiat Koszaliński

Powiat Koszaliński

A-
A
A+
A
A
A
A
A-
A
A+
A
A
A
A

Pomniki Przyrody

Pomniki Przyrody

Na terenie powiatu znajduje się 213 pomników przyrody, w tym: pojedyncze drzewa, grupy drzew, aleje i głazy narzutowe. Do najciekawszego i najbardziej wartościowego należy aleja bukowa. Rozciąga się wzdłuż drogi nr 206 na odcinku Jacinki-Nacław. Aleja jest jedynym tego typu pomnikiem przyrody w Polsce. Około 400 drzew tworzących żywy tunel. Okazy liczą ponad 200 lat i niektóre obwody pni sięgają 400 cm.

Warte uwagi są również aleje leszczynowa i lipowa w gminie Mielno.

Dwurzędowa aleja leszczynowa zlokalizowana jest w odległości 3 km od Mielna na zachód, na sporym odcinku szosy za miejscowością Mielenko w kierunku do Gąsek. Aleję przydrożną tworzą dwa rzędy leszczyny tureckiej posadzone prawdopodobnie w latach dwudziestych XX wieku. Jest to drzewo pochodzące z południowo – wschodniej Europy i Azji Mniejszej. W Polsce spotykane jest bardzo rzadko. Okazy w alei dochodzą do 12 metrów wysokości i mają ponad 100 lat. Drzewa charakteryzują się koronami sztandarowymi, które zostały ukształtowane przez wiejące wiatry.

Trójrzędowa aleja lipowa rozciąga się na odcinku 1,5 km wzdłuż szosy łączącej Mielno z miejscowością Mielenko. Aleję przydrożną tworzą trzy rzędy lip posadzone prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku. Drzewa charakteryzują się naturalnie wytworzonymi koronami. Jest to aleja jednogatunkowa złożona wyłącznie z drzew lipy wielkolistnej. Aleje przydrożne były niegdyś sadzone z nader praktycznego powodu, bowiem dawały one cień podróżnym i stanowiły pasy wiatrochronne dla obszarów upraw polnych.


Udostępnij: Facebook | Twitter