Powiat Koszaliński

Powiat Koszaliński

A-
A
A+
A
A
A
A
A-
A
A+
A
A
A
A

Szlaki rowerowe

SZLAK JAMNEŃSKI

czerwony – 22,2 km

Mielno – Strzeżenice – Dobiesławiec – Mścice – Łabusz – Osieki.

Okrąża on jezioro Jamno od strony południowej. Na trasie mijamy zespół dworsko-parkowy w Mścicach, elektrownie wodną w Jamnie położoną na rzece Dzierżęcince oraz zabytkowy kościół (Jamno). Dalszą jazdę wokół jeziora możemy kontynuować między narodowym szlakiem R-10 w kierunku nadmorskiej miejscowości Łazy.


SZLAK ROMANTYCZNY

czarny – 8,7 km

Dobrzyca – Strzepowo – Strachomino – Rusowo.

Trasa przebiega przez gminę Będzino ukazując XIX wieczne kościoły neogotyckie w Dobrzycy i Strzepowie, a kończy się parkiem pałacowym romantyczno-krajobrazowym w Rusowie (gmina Ustronie Morskie), gdzie także możemy zobaczyć ruiny wieży widokowej otoczonej fosą oraz zabytkowy kościół.


SZLAK PAŁACÓW

niebieski – 68,2 km

Mostowo – Rosnowo – Niedalino – Strzekęcino – Bardzlino – Białogórzyno – Nosowo – Parsowo – Świemino – Warnino – Wierzchomino – Dobrzyca – Śmiechów – Gąski.

Szlak wiedzie przez pięć gmin powiatu. Podczas wyprawy przejeżdżamy obok kilku pałaców – są to m.in. Bursztynowy i Biały Pałac. Atrakcję stanowią także elektrownie wodne w Niedalinie i Rosnowie.


SZLAK PEŁNIKA EUROPEJSKIEGO

żółty – ok. 24 km

Bobolice, łąki pełnikowe – Bobolice ul. Polna – Bobolice ul. Dworcowa – Bobolice ul. Zielona – Bobolice – ul. Lipowa – Bobolice Plac Chrobrego – Ubiedrze – Kępiste – zakole Radwi – zwalona ambona – Szkółka Leśna Wrzosowiec – Kamienne Kręgi.

Szlak powstał dzięki realizacji projektu „Szlakiem pełnika europejskiego – edukacja ekologiczna poprzez aktywne formy wypoczynku” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Trasa wiedzie starymi nasypami, drogami brukowymi, żużlowymi i asfaltowymi. Szlak przechodzi przez park w Bobolicach usytuowany na skarpie. Przed Ubiedrzem trasa przebiega drogą leśną wśród drzew i przecinającym ją niewielkim, malowniczym strumykiem. W dalszej części szlak ukazuje liczne źródliska i niewielkie wąwozy oraz bardzo urokliwy zakątek zakola rzeki Radwi. Jadąc dalej docieramy do Szkółki Leśnej „Wrzosowiec”, którą w godzinach pracy można zwiedzić. Szlak kończy się w Grzybnicy na „Kamiennych Kręgach”, które są zabytkiem archeologicznym.


SZLAK „ZAGUBIONY TRAKT”

niebieski – 36 km

Tychowo – Dzięciołowo – Łozice – Porost.

Szlak przebiega drogami gruntowymi, brukowanymi oraz asfaltowymi, a także drogą utwardzoną płytami. Przez większość czasu trasa biegnie obszarami leśnymi ale również między polami i rozlewiskami z usytuowanym przy trasie w okolicy miejscowości Stare Łozice – jeziorem Łozice. Na trasie mijamy budynek transformatora z budowanego z czerwonej cegły oraz w okolicy Starych Łozic po lewej stronie starą cegielnie.


SZLAK BUCZYNY POMORSKIEJ

zielony – 41 km

Tychowo – Wełdkowo – Jatynia – Głodowa – Bobolice.

Trasa biegnie drogami gruntowymi wzdłuż ścian lasów oraz korytarza rzeki, drogami polnymi oraz mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Szlak mija kompostownie (po prawej stronie składowisko kory i torfu), a następnie biegnie wzdłuż szkółki leśnej. Na trasie mijamy również leśniczówkę oraz transformator wzniesiony z czerwonej cegły.


SZLAK WOKÓŁ PIASZCZYSTEJ GÓRY

czerwony – 20 km

Biały Bór – Sępólno Małe – Bobolice.

Szlak wiedzie przez większość czasu drogami polnymi i gruntowymi mijając obszary leśne oraz wsie z wybrukowaną drogą. Na trasie w pobliżu mijamy jeziora: Pniewo, Pniewko, Chlewienko. W kilku momentach trasa biegnie z innymi szlakami oraz młodnikiem przy piaskowej górze.


SZLAK GOTÓW

zielony – 20,6 km

Lubiatowo – Wyszebórz – Wyszewo – Mostowo – rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi”.

Szlak prowadzi do cmentarzyska Gotów z I i II w n.e. w Lesie Grzybnickim. Zapewnia również atrakcyjny dojazd z Koszalina nad jezioro Kąpielowe i do ośrodków wypoczynkowych w Mostowie. Po drodze mija się ciekawy architektonicznie zespół pałacowo-parkowy w Wyszeborzu.


SZLAK SŁONECZNY

czerwony – 31,1 km

Manowo – Niedalino – Zacisze – Manowo.

Urozmaicony szlak prowadzi przez obszary leśne. Na trasie znajdują się: na polanach miejsca postojowe, leśniczówka, nad stawem w Zaciszu – uroczysko ze śródleśnym jeziorkiem.


DROGA ROWEROWA DO MIELNA

nie oznakowana – 12 km

Jest to najstarsza w Polsce droga rowerowa, prowadząca prawym poboczem drogi Koszalin – Mielno, która wykorzystuje dawne torowisko przedwojennej linii tramwajowej.


ŚCIEŻKA ROWEROWA

1,6 km

Łącząca Trasę Pałacową ze szlakiem do gminy Manowo.


SZLAK „TRAKT RYBOGRYFA”

żółty – 23,7 km

Góra Chełmska – Kłos – Węgorzewo – Policko – Lubiatowo.

Trasa wiedzie prostą i urokliwą drogą nad jezioro Policko oraz do wioski indiańskiej.


SZLAK „BEZPIECZNIE DO SIANOWA”

czarny – 7,1 km

Skwierzynka – Kędzierzyn – Sianów. Ścieżka pozwala bezpiecznie dotrzeć mieszkańcom Koszalina (przede wszystkim z Osiedla Przylesie i Unii Europejskiej) do Sianowa i wyruszyć na liczne szlaki zaczynające się w tej miejscowości, które biegną po Ziemi Sianowskiej i ukazują jej piękno.


SZLAK „SIANOWSKA KRAINA W KRATĘ”

czerwony – 44,5 km

Sianów – Węgorzewo – Szczeglino – Sowno – Przytok – Sieciemin – Karnieszewice – PKP Skibno – Sianów.

Trasa ukazuje urokliwe budownictwo ryglowe, będące przez wiele wieków tradycyjnym elementem krajobrazu Pomorza, a obecnie staje się rzadkością. Dobrze zachowane szachulcowe budynki i domy z „muru pruskiego” można znaleźć już tylko w niewielu miejscach, do których zaliczmy te na trasie rowerowej z zabytkowymi domami, budynkami gospodarskimi i kościołami w „kratę”. Trasa biegnie drogami leśnymi i mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi.


SZLAK „NA SPOTKANIE Z HOBBITAMI”

czarny – 13,7 km

Przytok – Ratajki – Sierakowo Sławieńskie – Sowieński Młyn – Sowno.

Na trasie w okolicy Sierakowa Sławieńskiego po lewej i prawej stronie znajdują się tablice edukacyjne o faunie i florze występującej w lasach, dalej po lewej stronie widać Wioskę Hobbitów. We wsi Sowieński Młyn warto zatrzymać się i zobaczyć młyn oraz zabudowania gorzelni. Trasa bardzo łatwa do pokonania nawet przez mało wytrawnych rowerzystów.


SZLAK „ŚLADAMI KOŃSKICH PODKÓW”

niebieski – 57,4 km

Skwierzynka – Osieki – Rzepkowo – Iwięcino – Skibno – Kędzierzyn – Kłos – Maszkowo – Węgorzewo.

Ciekawa trasa krajoznawcza z licznymi walorami przyrodniczymi, zabytkami, pomnikami oraz ośrodkami jazdy konnej w Rzepkowie, Skibnie, Kędzierzynie, Kłosie, Maszkowie. Malownicza trasa pozostawi wśród osób nią podróżujących wiele niezapomnianych wrażeń z odbytej wędrówki.


SZLAK „KOŚCIOŁY GOTYCKIE GMINY SIANÓW”

żółty – 30,1 km

Sianów – Karnieszewice – Dąbrowa – Bielkowo – Iwięcino – Rzepkowo – Osieki.

Trasa jest łatwa do pokonania, prowadzi drogami leśnymi i mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Na szlaku poza licznymi kościołami gotyckimi znajduje się także wioska tematyczna w Dąbrowie (Wioska Zdrowego Życia). Trasa stworzona jest z myślą o całych rodzinach, nawet z małym doświadczeniem jazdy na rowerze.


SZLAK „Z GREENWAYA NAD MORZE”

czarny – 27,6 km

Węgorzewo – Szczeglińskie Kurhany – Kościernica – Nacław – Jacinki – Polanów.

Trasa jest łącznikiem szlaku Greenway ze szlakami nadmorskimi. Jej wyjątkowy charakter polega na wykorzystaniu nasypów po zlikwidowanej po wojnie kolejce wąskotorowej Manowo – Polanów. Pięknymi atrybutami tej trasy są szachulcowe domy w Węgorzewie, pałac w Nacławiu, niezwykłe „Szczeglińskie Kurhany” i majestatyczna aleja bukowa Nacław – Jacinki oraz przepiękna drewniana kaplica pustelni franciszkańskiej na Świętej Górze Polanowskiej.


SZLAK„GREENWEY – NASZYJNIK PÓŁNOCY”

zielony – 846,1 km

Debrzno – Lipka – Złotów – Jastrowie – Borne Sulinowo – Łubowo – Czaplinek – Złocieniec – Wierzchowo – Kalisz Pomorski – Drawsko Pomorskie – Ostrowice – Połczyn Zdrój – Barwice – Szczecinek – Porost – Polanów – Wielin – Wietrzno – Żydowo – Biały Bór – Koczała – Pakotulsko – Gwieździn – Człuchów – Polnica – Konarzyny – Swornegacie – Leśno – Wiele – Karsin – Odry – Czersk – Tuchola – Kęsowo – Kamień Krajeński – Debrzno.

Szlak zaczyna się i kończy w 5 tys. mieście Debrzno. Obejmuje swoim zasięgiem obszar czterech województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego (łącznie 32 gminy). Na terenie powiatu koszalińskiego trasa przebiega przez dwie gminy: Polanów i Bobolice – 72,5 km. Na szlaku położone są zarówno zabytkowe kościoły w Poroście oraz szachulcowe w Drzewinach, Wieliniu, Chociminie, jak i niezmierzone bogactwo form ukształtowania terenu z licznymi jeziorami, uroczyskami, a także miejsca niezwykłego krajobrazu, rezerwaty: Buczyny (z głazem pamiątkowym leśnika Henryka Garduły), na Rzece Grabowej (ichtiologiczny). Liczne zabytki architektury: zespoły dworsko-parkowe (Stare Borne, Wielin, Warblewo), pałac w Wietrznie, zabytkowe spichrze w Polanowie, grobowiec rodu von Clave-Bouhaben w Wieliniu oraz Most Czerwony w Polanowie. Ciekawym punktem widokowym na trasie jest elektrownia szczytowo-pompowa w Żydowie.