Powiat Koszaliński

Powiat Koszaliński

A-
A
A+
A
A
A
A
A-
A
A+
A
A
A
A

Szlaki piesze

Szlak test

test test


MIĘDZYNARODOWY SZLAK PÓŁNOCNY R-10

nadmorski – 45 km

Pleśna – Gąski – Sarbinowo – Mielno – Unieście – Osieki – Iwięcino – Bielkowo.

Jest to fragment szlaku o randze międzynarodowej, zaczynający się aż we Francji i biegnący do Broniewa. Na terenie powiatu prowadzi częściowo wzdłuż wybrzeża morskiego oraz południowego brzegu jeziora Jamno. W gminie Będzino obejmuje pas ok. 6 km i przechodzi przez miejscowość Pleśną.


SZLAK DOLINY RADWI IM.TADEUSZA BRZEZIŃSKIEGO

zielony – 35 km

Mostowo – Cybulino – Wietrzno – Polanów.

Trasa rozpoczyna się w Mostowie (gm. Manowo) – atrakcją jest tu rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi” – miejsce kultowe Gotów z I i II w n.e. Na terenie gminy Bobolice szlak prowadzi rozlewiskami Radwi przez miejscowości: Kępiste (Kępno), Kurowo i Cybulino. Na trasie znajdują się, m.in. grodzisko wyżynne datowane na VIII-X w. w miejscu nieistniejącej już osady Zbocze, dwie chałupy ryglowe oraz neogotycki kościół z kamienia ciosanego w Kurowie, pałac rodu von Kleist z kaplicą zamkową w Cybulinie. Dalej szlak prowadzi do Polanowa przez Chocimono i Wietrzno.


SZLAK IM. JÓZEFA CHRZĄSZCZYŃSKIEGO

czerwony – 50 km

Góra Chełmska – Maszkowo – Rosnowo – Pobądź – Bukowo – Tychowo.

Atrakcyjny szlak prowadzi z Krzyżanki (szczytu Góry Chełmskiej – 136,6 m n. p. m.) poprzez gminy Sianów i Manowo, pogranicze gmin Świeszyno i Bobolice oraz tereny powiatu białogardzkiego do miejscowości Tychowo. Na terenie gminy Manowo jest to szlak pieszo-rowerowy. Trasa przebiega przez: rezerwat ornitologiczny Jezioro Lubiatowskie , który chroni zagrożone gatunki, m.in. siedlisko łabędzia niemego, Ścieżkę Edukacji Przyrodniczej Czaplą Górę (miejsce lęgowe czapli siwej) oraz w pobliżu dwuch pomników – dębów „Bogusław” i „Józef”, a także elektrowni wodnej na rzece Radwi w Rosnowie.


SZLAK KAMIENI GRANICZNYCH

zielony – 12 km

Lubiatowo – jezioro Policko – Bonin.

Nazwa szlaku wywodzi się z faktu, że na trasie znajdują się kamienie graniczne z wyrytymi znakami właścicieli ziem należących do klasztoru i ziem przynależnych do miasta. Ziemie klasztoru posiadały znak krzyża, natomiast ziemie miasta literę „Z” z kropkami po bokach.


SZLAK PIELGRZYMKOWY IM. JANA PAWŁA II

biały, ok. 40 km

Góra Chełmska – Maszkowo – Węgorzewo Koszalińskie – Szczeglino – Kościernica – Nacław – Garbno – Dadzewo – Rosocha – Święta Góra Polanowska.

Trasa powstała w oparciu o średniowieczny trakt łączący dwa miasta – Koszalin i Polanów oraz położone obok nich dwie Góry – Chełmską i Świętą Polanowską. Szlak wiedzie leśnymi i polnymi drogami oraz nasypem pozostałym po kolei wąskotorowej (od Kościernicy). Łączy 8 założonych w średniowieczu wsi, z których połowa z nich znajduje się w granicach gminy Sianów, a druga połowa w granicach administracyjnych Polanowa. Na trasie ustawione są przydrożne kapliczki i przygotowane miejsca do wypoczynku.