Wydarzenie

20 lat Święta Drzewa

Data: 10.10.2022

20 lat Święta Drzewa – kilkaset tysięcy uczestników i milion posadzonych drzew!

W tym roku będziemy świętować 20-lecie Święta Drzewa – programu, który Klub Gaja rozpoczął w 2003 r, by angażować społeczeństwo do sadzenia i ochrony drzew oraz podejmowania różnorodnych działań dla środowiska i klimatu. Coroczna inauguracja Święta Drzewa 10 października, na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w całym kraju. Dzięki zaangażowaniu ponad 780 tysięcy uczestników posadzono ponad 1 milion drzew i krzewów, odkryto ponad 180 niezwykłych drzew ważnych dla społeczności w konkursie Drzewo Roku, zbudowano blisko 1800 budek dla m.in. ptaków, wiewiórek i zapylaczy, zebrano ponad 5700 ton makulatury – to 96 900 uratowanych drzew przed wycinką! Każdy może przyłączyć się do Święta Drzewa, posadzić drzewo czy krzew i dopisać je do licznika na www.swietodrzewa.pl

Pomysł Klubu Gaja na Święto Drzewa narodził się w 2003 roku. Wtedy, po raz pierwszy, 10 października, Klub Gaja zorganizował Święto Drzewa w Bielsku-Białej sadząc drzewa m.in. z Jurkiem Owsiakiem, założycielem i prezesem Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od tego czasu, co roku, Klub Gaja organizuje ogólnopolską inaugurację kolejnej edycji Święta Drzewa w Warszawie oraz inicjuje społeczne inicjatywy w całym kraju angażując ludzi do sadzenia drzew i krzewów, otaczania ich opieką i podejmowania różnorodnych działań dla drzew i wokół drzewa, dla ochrony środowiska i klimatu. 10 października, to sygnał dla uczestników i sympatyków programu do organizowania lokalnych obchodów Święta Drzewa.

Ogólnopolska inauguracja 20. Święta Drzewa  odbędzie się w Warszawie w Służewskim Domu Kultury. Klub Gaja wspólnie z partnerami, ambasadorami programu – ludźmi kultury i sztuki oraz zaproszonymi gośćmi posadzi dwa symboliczne drzewa, podsumowuje poprzednią edycję i podziękuje za współpracę uczestnikom i partnerom programu oraz nagrodzi najaktywniejszych uczestników. Wydarzenie uświetni spektakl „Natura ludzka” oraz wystawa „W sercu drzewa stoję” Beaty Tarnawy z Klubu Gaja. Klub Gaja zaprasza do organizacji lokalnych obchodów Święta Drzewa osoby indywidualne, rodziny, grupy przyjaciół, wspólnoty mieszkaniowe, przedszkola, szkoły, uczelnie, biblioteki, domy kultury, organizacje społeczne, różne instytucje, samorządy i firmy. Wszystkich, dla których przyroda i drzewa są ważne!
Zgłoś się do programu Święto Drzewa >>>
Zgłoś swoje działania do konkursu Czarodziejskie Drzewo >>>
Zgłoś drzewo do konkursu Drzewo Roku >>>
Dopisz posadzone drzew i krzewy do licznika >>>