Powiat Koszaliński

Powiat Koszaliński

A-
A
A+
A
A
A
A
A-
A
A+
A
A
A
A

Aktualności

Wielkanoc z Tradycją w Koszalinie

Dodano: 14 kwietnia, 2025 | Autor: agnieszka.kulesza@powiat.koszalin.pl

10 kwietnia 2025 roku sala konferencyjna Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie rozkwitła kolorami i tradycją za sprawą VIII Wojewódzkiego Konkursu Wielkanocnego ” Wielkanoc z Tradycją”. Organizowany jak co roku przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach Oddział w Koszalinie, konkurs w tym roku zyskał nową, bogatszą formułę.
Oprócz tradycyjnych kategorii – palma i pisanka – wydarzenie rozszerzono o trzy nowe, cieszące się ogromnym zainteresowaniem konkursy: „Konkurs Wielkanocny – Rękodzieło”, „Smaki Wielkanocne – Konkurs Świątecznych Wypieków” oraz „Wielkanocny Konkurs Zespołów Ludowych”.

W tegorocznych zmaganiach wzięli udział liczni twórcy ludowi, pasjonaci rękodzieła, mistrzowie wypieków oraz zespoły ludowe, prezentując swoje umiejętności i interpretacje wielkanocnych tradycji. Celem konkursu jest nie tylko pobudzenie inwencji artystycznej i inspirowanie do twórczej aktywności, ale przede wszystkim propagowanie bogatego folkloru oraz stworzenie miejsca do wymiany kulinarnych doświadczeń.

Z ogromną radością możemy stwierdzić, że tegoroczna edycja konkursu spotkała się z szerokim odzewem. Chętnie wzięły w niej udział koła gospodyń wiejskich, świetlice środowiskowe, domy pomocy społecznej, ośrodki szkolno-wychowawcze, domy kultury, świetlice wiejskie oraz wiele innych instytucji, co świadczy o żywym zainteresowaniu tradycyjnym rękodziełem i zwyczajami związanymi ze Świętami Wielkiej Nocy wśród mieszkańców zarówno obszarów wiejskich, jak i miejskich naszego województwa.

Po burzliwych obradach jury wyłoniono laureatów VIII Wojewódzkiego Konkursu Wielkanocnego w poszczególnych kategoriach:

KATEGORIA PALMA

  • I Miejsce – DPS w Nowych Bielicach
  • II Miejsce – Danuta Lisińska
  • III Miejsce – Maria Bunga
  • Wyróżnienie – Sołectwo Krępa – Wioletta Bawoł
  • Nagroda Dyrektora ZODR – DPS w Żydowie

KATEGORIA PISANKA

  • I Miejsce – Natalia Moszyńska
  • II Miejsce – Honorata Chmielnicka
  • III Miejsce – Magdalena Pietrzak
  • Wyróżnienie – Justyna Kwiatkowska
  • Nagroda Dyrektora ZODR – KGW „ Bystra woda”

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom! Ich talent, zaangażowanie i dbałość o tradycję zasługują na najwyższe uznanie.

VIII Wojewódzki Konkurs Wielkanocny „Wielkanoc z Tradycją” po raz kolejny udowodnił, jak żywe i ważne są dla naszej społeczności tradycje związane z tymi wyjątkowymi świętami. Już dziś zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych edycjach!


W tym samym dniu podczas VIII Wojewódzkiego Konkursu Wielkanocnego po raz pierwszy zorganizowany został również Wielkanocny Konkurs Zespołów Ludowych.

Wielkanocny Konkurs Zespołów Ludowych przyciągnął liczne grupy folklorystyczne z  całego regionu. Na scenie zaprezentowały się zespoły śpiewacze, taneczne i instrumentalne, prezentując bogactwo tradycji, strojów i melodii ludowych. Publiczność z entuzjazmem oklaskiwała każde wystąpienie, doceniając kunszt artystyczny, pasję i zaangażowanie artystów. Po  burzliwych naradach jury przyjmując następujące kryteria takie jak: czystość brzmienia, zachowanie ludowego charakteru, dobór kostiumów i strojów ludowych oraz opracowanie sceniczne ogłosiło wyniki.

  • Laureatem pierwszego miejsca został  Zespół Pieśni i Tańca „ Ziemia Bobolicka/Kaliny” z Bobolic za autentyczne wykonanie pieśni i  dynamiczny taniec regionalny.
  • Drugie miejsce przyznano Kapeli „ Swaty „ z Będzina,
  • trzecie miejsce przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca „Bieliczanki” ze Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie w Starych Bielicach.
  • Wyróżnienie natomiast otrzymał Zespół „ Kwiat Paproci” z Wierciszewa.

Gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe występy, autentyczność przekazu oraz kultywowanie dziedzictwa kulturowego naszych przodków. Wasza pasja, zaangażowanie i miłość do tradycji sprawiły, że to wydarzenie miało wyjątkowy charakter i pozostanie na długo w  naszej pamięci.

„Smaki Wielkanocne – Konkurs Świątecznych Wypieków”. Do Konkursu zgłosiło się 36 uczestników, ale 3 z nich nie dojechała – wielka szkoda. Niektórzy wystawili do oceny po dwa ciasta. W sumie Komisja oceniła 38 wypieków. Członkowie Komisji oceniali prace w skali od 0 do 10 punktów wg następujących kryteriów: estetyka wykonania, smak, oryginalność, kompozycję i dobór kolorów, wrażenie ogólne, związek z tradycjami wielkanocnymi.

Zwycięzcy:
I miejsce – Pani Oliwia Stelmach za Mazurka Wielkanocnego,
II miejsce – Niepubliczne Przedszkole Anglojęzyczne ElF za Zajączka przekładanego kremem,
III  miejsce – Pani Beata Sirko za Babę Wielkanocną

oraz dwa wyróżnienia, w tym jedno dla Koła Gospodyń Wiejskich:
Wyróżnienie 1 – Dom Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach za Bezowego  Mazura Wielkanocnego,
Wyróżnienie 2 -Koło Gospodyń Wiejskich KASZTELANKI za Ciasto bezowiec.

Konkurs „Rękodzieło” – VIII Wojewódzki Konkurs Wielkanocny w Koszalinie. Celem konkursu było promowanie twórczości ludowej oraz kultywowanie tradycji wielkanocnych poprzez prezentację ręcznie wykonanych ozdób i dekoracji świątecznych. Do udziału w konkursie zaproszono osoby indywidualne, placówki oświatowe, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz lokalnych twórców.

Prace konkursowe zostały ocenione przez komisję według ustalonych kryteriów: zgodności z tematyką wielkanocną, poziomu artystycznego, staranności wykonania, pomysłowości oraz wykorzystania tradycyjnych technik i materiałów. Nadesłane dzieła prezentowały wysoki poziom artystyczny oraz bogactwo pomysłów i form rękodzielniczych, co świadczy o dużym zaangażowaniu uczestników.

Podczas uroczystej gali finałowej ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody laureatom:
I miejsce –  Pani Dorota Kitowicz – Wiosenne drzewko,
II miejsce -Pani Elżbieta Kowanda – Baranki z masy solnej,
III miejsce – Pani Honorata Chmielnicka – Żonkile z krepiny,
wyróżnienie – Pani Józefa Mazurkiewicz – ręcznie malowane kartki świąteczne.Z
Konkurs „Rękodzieło” był nie tylko okazją do zaprezentowania lokalnej twórczości, ale także istotnym elementem pielęgnowania dziedzictwa kulturowego regionu. Wydarzenie przebiegło w podniosłej, świątecznej atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników oraz organizatorów.


Udostępnij: Facebook | Twitter