Otwarcie ścieżki edukacyjno – przyrodniczej i podsumowanie projektu „Power forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują”
29 listopada 2023 r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Power Forest – strażnicy lasu dbają, uczą, edukują” oraz otwarcie ścieżki edukacyjno- przyrodniczej, która była współfinansowana ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, w ramach konkursu „Klasa z Drewna”.
Działania zawarte w projekcie mają na celu promocję zrównoważonej gospodarki leśnej, społecznej funkcji lasów oraz rozwijanie zainteresowań uczniów z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej, ochrony przyrody i działań Lasów Państwowych.
Otwarta ścieżka składa się z 6 stref do zajęć przyrodniczo-leśnych wraz z wiatą.
I Cztery pory roku, przeznaczona do edukacji przyrodniczej dla dzieci z klas I-IV, gdzie znajdują się ławki, tablica kredowa oraz tablice edukacyjne rozszerzające wiedzę z zakresu przemian, jakie zachodzą w czasie roku w przyrodzie oraz przedstawiające rok pracy leśniczego szkółkarza.
II Owadzi zakątek, w miejscu tym uczniom przybliżona zostanie konieczność ochrony owadów pożytecznych. Znajdują się tutaj piękne stoły wraz z siedziskami w kształcie plastrów miodu, ławki, ul oraz tablice edukacyjne.
III Leśna szkoła, w tym miejscu znajduje się wiata wraz z grami i tablicami edukacyjnymi.
IV Szanuj las, to zakątek z rozstawionymi tablicami edukacyjnymi wraz z koszami do segregacji śmieci. Uczniowie poznają w tej strefie, jak należy zachować się w lesie, czy jak prawidłowo przeprowadzić segregację śmieci.
V Zakątek ptasich treli, uczniowie będą mogli dowiedzieć się tutaj, jakie są typy gniazd ptaków i zidentyfikować gatunek ptaka po jego odgłosie, jak również zapoznać się z gatunkami ptaków leśnych oraz rolą ptaków w lesie. W tym miejscu rozstawione są również tablice edukacyjne oraz budki lęgowe dla ptaków wraz z karmnikami.
VI Skarby lasu to mały zakątek miedzy istniejącym dębowym zadrzewieniem. W tej strefie znajduje się stół z ławkami oraz tablice edukacyjne. Uczniowie dowiedzą się, dlaczego las jest taki ważny oraz co nam daje.
Jak powiedział Władysław Szafer – wielki botanik „Ochrona przyrody to ochrona człowieka przed człowiekiem. (…) ochrona przyrody to także ochrona Ojczyzny, jej piękna, zabytków, które są skarbami kultury narodowej. Rozszerzając dalej – powszechność ochrony przyrody, to jednoczenie się ludzi wokół szlachetnego celu. Tym samym ruch na rzecz ochrony przyrody staje się walką o pokój”.
Więc dbajmy, chrońmy, edukujmy od najmłodszych lat, aby Matka Ziemia mogła żyć.
zachęcamy do obejrzenia relacji z otwarcia ścieżki