Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w Mielnie

Kościół powstał w XV wieku i znajduje się przy ulicy Kościelnej 11, około 1 kilometra na zachód od centrum Mielna. Przebudowywany był kilkakrotnie, ostatnio w 1856 roku. Zachował gotycki styl. Jest murowany z cegły i kamienia polnego, orientowany, jednonawowy na rzucie prostokąta z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, oszkarpowany. źródło: Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Mielnie W zewnętrznych murach kościoła dość liczne kamienie, nieco obrobione, przedstawiające lub przypominające postacie ludzi lub zwierząt. W fasadę szesnastowiecznej wieży wmurowane zostały fragmenty kamieni młyńskich, mających zapewnić pomyślność parafianom. Wewnątrz podziwiać można barokową ambonę z 1688 roku z rzeźbami ewangelistów. Pozostałe zabytkowe przedmioty – obraz Wniebowstąpienie, świecznik i chrzcielnica – pochodzą z XIX wieku. W oknach prezbiterium zachowały się ciekawe witraże: z Jezusem Dobrym Pasterzem i sceną Zwiastowania. Kościół stoi na niewielkim wzniesieniu, wokół którego są ślady fos/murów obronnych. Niegdyś poza funkcją sakralną miał również znaczenie obronne, a jeszcze wcześniej samo wzgórze było przypuszczalnie pogańskim miejscem kultowym. Wskazują na to znalezione w pobliżu kościoła urny z popiołami.