XLVIII Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych – Koszalin 2023
Dodano: 05 czerwca, 2023
Autor: Agnieszka Kulesza
Adres: https://powiat.koszalin.pl/wydarzenie/xlviii-festiwal-ukrainskich-zespolow-dzieciecych-koszalin-2023/
Zarządu Oddziału oraz Zarządu Koła Związku Ukraińców w Koszalinie zaprasza na XLVIII Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych – Koszalin 2023, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca 2023 roku w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.
Celem festiwalu, którego początki sięgają 1972 roku jest podtrzymanie oraz propagowanie kultury ukraińskiej, umacnianie dobrosąsiedzkich stosunków między żyjącymi obok siebie Polakami i Ukraińcami, a także innymi mniejszościami narodowymi, etnicznymi i religijnymi, kształtowanie postaw społeczeństwa otwartego na odmienności kulturowe, a także promowanie regionu i jego wielokulturowości.
Podczas tegorocznego Festiwalu wystąpi rekordowa w historii Festiwalu ok.480 młodych (30 zespołów i solistów) z kilkunastu ośrodków nauczania języka ukraińskiego z niemal całej Polski m.in. kilka zespołów z Szkoły Podstawowej im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu, Lęborka, Bytowa, Słupska, Koszalina, siedem zespołów ze Szkoły Podstawowej im. T. Szewczenki w Białym Borze, Stargardu, a także odległych Gorlic czy Bielska Podlaskiego. Wykonawcy zaprezentują m. in.: ukraińskie tańce, śpiew, bajki, muzykę instrumentalną, kompozycje teatralno-muzyczne.
Koncerty odbędą się w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. W pierwszym dniu Festiwalu tj. w sobotę 10 czerwca 2023 roku odbędzie się koncert o godz. 11.00. Popołudniu dzieci i młodzież mają zaplanowane spotkanie integracyjne na placu przy Konkatedrze Greckokatolickiej w Koszalinie przy ul. Niepodległości 24-26. W niedzielę, 12 czerwca br. o godz. 11.00 odbędzie się uroczysty koncert galowy Festiwalu. Na zakończenie Festiwalu odbędzie się wręczenie nagród, dyplomów i upominków uczestnikom Festiwalu oraz najlepszym zespołom.
Ponadto podczas Festiwalu zostanie rozstrzygnięty XXI Ogólnopolski Konkurs Rysunkowy „Ridni zemli batkiw mojimy oczyma” (w tłum. Rodzinne ziemie przodków moimi oczyma), który odnosi się tematycznie do rdzennych terenów Ukraińców w Polsce, oraz życia religijnego i kulturalnego Ukraińców w Bieszczadach i w Beskidach sprzed 1947 roku.
W tym roku wystąpią również dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy, które zaadaptowały się w lokalnym środowisku w Koszalinie, Białym Borze, Przemyślu, Stargardzie czy innych miejscowościach, a także aktywnie brały udział w przygotowaniach i próbach swoich zespołów.