Wydarzenie

Wszystkich Świętych

Data: 01.11.2020

Wszystkich Świętych to radosne chrześcijańskie święto ku czci wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, a więc są świętymi. Święto jest to zazwyczaj mylone z Dniem Zadusznym (2 listopada), kiedy to Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Wynika to po części z faktu, że Wszystkich Świętych to w Polsce dzień wolny od pracy, dlatego to w tym dniu tradycyjnie odwiedzane są groby bliskich zmarłych. Zwyczaje związane z obchodami tego święta obejmują modlitwy w intencjach zmarłych, procesje modlitewne na cmentarzach, zapalanie zniczy na grobach, czy dekorowanie grobowców kwiatami. Jest to również okazja do zadumy nad kruchością i przemijalnością życia. W mediach zazwyczaj wspominane są znane osoby, a na cmentarzach, szczególnie o dużym znaczeniu historycznym, organizowane są zbiórki pieniędzy na renowację i utrzymanie zabytkowych grobowców.