Szlaki rowerowe

 • JEZIORO
  POWIAT KOSZALIŃSKI
  INFORMACJE O TWOIM POWIECIE
 • STAROSTWO
  STAROSTWO POWIATOWE
  ul. Racławicka 13
 • WIATRAKI
  POWIAT KOSZALIŃSKI
  INFORMACJE O TWOIM POWIECIE
 • ZABYTKI
 • ZABYTKI C.D.
 • ZBIÓR POWIAT

Szlaki rowerowe

Dla turystów


Szlaki rowerowe

Szlak Jamneński

czerwony – 22,2 km

Mielno - Strzeżenice - Dobiesławiec - Mścice - Łabusz - Osieki.

Okrąża on jezioro Jamno od strony południowej. Na trasie mijamy zespół dworsko-parkowy w Mścicach, elektrownie wodną w Jamnie położoną na rzece Dzierżęcince oraz zabytkowy kościół (Jamno). Dalszą jazdę wokół jeziora możemy kontynuować między narodowym szlakiem R-10 w kierunku nadmorskiej miejscowości Łazy.


Szlak Romantyczny

czarny – 8,7 km

Dobrzyca - Strzepowo - Strachomino - Rusowo.

Trasa przebiega przez gminę Będzino ukazując XIX wieczne kościoły neogotyckie w Dobrzycy i Strzepowie, a kończy się parkiem pałacowym romantyczno-krajobrazowym w Rusowie (gmina Ustronie Morskie), gdzie także możemy zobaczyć ruiny wieży widokowej otoczonej fosą oraz zabytkowy kościół.


Szlak Pałaców

niebieski – 68,2 km

Mostowo - Rosnowo - Niedalino - Strzekęcino - Bardzlino - Białogórzyno - Nosowo - Parsowo - Świemino - Warnino - Wierzchomino - Dobrzyca - Śmiechów - Gąski.

Szlak wiedzie przez pięć gmin powiatu. Podczas wyprawy przejeżdżamy obok kilku pałaców – są to m.in. Bursztynowy i Biały Pałac. Atrakcję stanowią także elektrownie wodne w Niedalinie i Rosnowie.


Szlak Pełnika Europejskiego

żółty – ok. 24 km

Bobolice, łąki pełnikowe - Bobolice ul. Polna - Bobolice ul. Dworcowa - Bobolice ul. Zielona - Bobolice - ul. Lipowa - Bobolice Plac Chrobrego - Ubiedrze - Kępiste - zakole Radwi - zwalona ambona - Szkółka Leśna Wrzosowiec - Kamienne Kręgi.

Szlak powstał dzięki realizacji projektu „Szlakiem pełnika europejskiego – edukacja ekologiczna poprzez aktywne formy wypoczynku" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Trasa wiedzie starymi nasypami, drogami brukowymi, żużlowymi i asfaltowymi. Szlak przechodzi przez park w Bobolicach usytuowany na skarpie. Przed Ubiedrzem trasa przebiega drogą leśną wśród drzew i przecinającym ją niewielkim, malowniczym strumykiem. W dalszej części szlak ukazuje liczne źródliska i niewielkie wąwozy oraz bardzo urokliwy zakątek zakola rzeki Radwi. Jadąc dalej docieramy do Szkółki Leśnej „Wrzosowiec", którą w godzinach pracy można zwiedzić. Szlak kończy się w Grzybnicy na „Kamiennych Kręgach", które są zabytkiem archeologicznym.


Szlak „Zagubiony Trakt"

niebieski – 36 km

Tychowo - Dzięciołowo - Łozice - Porost.

Szlak przebiega drogami gruntowymi, brukowanymi oraz asfaltowymi, a także drogą utwardzoną płytami. Przez większość czasu trasa biegnie obszarami leśnymi ale również między polami i rozlewiskami z usytuowanym przy trasie w okolicy miejscowości Stare Łozice - jeziorem Łozice. Na trasie mijamy budynek transformatora z budowanego z czerwonej cegły oraz w okolicy Starych Łozic po lewej stronie starą cegielnie.


Szlak Buczyny Pomorskiej

zielony – 41 km

Tychowo - Wełdkowo - Jatynia - Głodowa - Bobolice.

Trasa biegnie drogami gruntowymi wzdłuż ścian lasów oraz korytarza rzeki, drogami polnymi oraz mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Szlak mija kompostownie (po prawej stronie składowisko kory i torfu), a następnie biegnie wzdłuż szkółki leśnej. Na trasie mijamy również leśniczówkę oraz transformator wzniesiony z czerwonej cegły.


Szlak wokół Piaszczystej Góry

czerwony – 20 km

Biały Bór - Sępólno Małe - Bobolice.

Szlak wiedzie przez większość czasu drogami polnymi i gruntowymi mijając obszary leśne oraz wsie z wybrukowaną drogą. Na trasie w pobliżu mijamy jeziora: Pniewo, Pniewko, Chlewienko. W kilku momentach trasa biegnie z innymi szlakami oraz młodnikiem przy piaskowej górze.


Szlak Gotów

zielony – 20,6 km

Lubiatowo - Wyszebórz - Wyszewo - Mostowo - rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi".

Szlak prowadzi do cmentarzyska Gotów z I i II w n.e. w Lesie Grzybnickim. Zapewnia również atrakcyjny dojazd z Koszalina nad jezioro Kąpielowe i do ośrodków wypoczynkowych w Mostowie. Po drodze mija się ciekawy architektonicznie zespół pałacowo-parkowy w Wyszeborzu.


Szlak Słoneczny

czerwony – 31,1 km

Manowo - Niedalino - Zacisze - Manowo.

Urozmaicony szlak prowadzi przez obszary leśne. Na trasie znajdują się: na polanach miejsca postojowe, leśniczówka, nad stawem w Zaciszu – uroczysko ze śródleśnym jeziorkiem.


Droga rowerowa do Mielna

nie oznakowana - 12 km

Jest to najstarsza w Polsce droga rowerowa, prowadząca prawym poboczem drogi Koszalin - Mielno, która wykorzystuje dawne torowisko przedwojennej linii tramwajowej.


Ścieżka rowerowa

1,6 km

Łącząca Trasę Pałacową ze szlakiem do gminy Manowo.


Szlak „Trakt Rybogryfa"

żółty – 23,7 km

Góra Chełmska - Kłos - Węgorzewo - Policko - Lubiatowo.

Trasa wiedzie prostą i urokliwą drogą nad jezioro Policko oraz do wioski indiańskiej.


Szlak „Bezpiecznie do Sianowa"

czarny – 7,1 km

Skwierzynka - Kędzierzyn - Sianów. Ścieżka pozwala bezpiecznie dotrzeć mieszkańcom Koszalina (przede wszystkim z Osiedla Przylesie i Unii Europejskiej) do Sianowa i wyruszyć na liczne szlaki zaczynające się w tej miejscowości, które biegną po Ziemi Sianowskiej i ukazują jej piękno.


Szlak „Sianowska Kraina w Kratę"

czerwony – 44,5 km

Sianów - Węgorzewo - Szczeglino - Sowno - Przytok - Sieciemin - Karnieszewice - PKP Skibno - Sianów.

Trasa ukazuje urokliwe budownictwo ryglowe, będące przez wiele wieków tradycyjnym elementem krajobrazu Pomorza, a obecnie staje się rzadkością. Dobrze zachowane szachulcowe budynki i domy z „muru pruskiego" można znaleźć już tylko w niewielu miejscach, do których zaliczmy te na trasie rowerowej z zabytkowymi domami, budynkami gospodarskimi i kościołami w „kratę". Trasa biegnie drogami leśnymi i mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi.


Szlak „Na spotkanie z Hobbitami"

czarny – 13,7 km

Przytok - Ratajki - Sierakowo Sławieńskie - Sowieński Młyn - Sowno.

Na trasie w okolicy Sierakowa Sławieńskiego po lewej i prawej stronie znajdują się tablice edukacyjne o faunie i florze występującej w lasach, dalej po lewej stronie widać Wioskę Hobbitów. We wsi Sowieński Młyn warto zatrzymać się i zobaczyć młyn oraz zabudowania gorzelni. Trasa bardzo łatwa do pokonania nawet przez mało wytrawnych rowerzystów.


Szlak „Śladamikońskich podków"

niebieski – 57,4 km

Skwierzynka - Osieki - Rzepkowo - Iwięcino - Skibno - Kędzierzyn - Kłos - Maszkowo - Węgorzewo.

Ciekawa trasa krajoznawcza z licznymi walorami przyrodniczymi, zabytkami, pomnikami oraz ośrodkami jazdy konnej w Rzepkowie, Skibnie, Kędzierzynie, Kłosie, Maszkowie. Malownicza trasa pozostawi wśród osób nią podróżujących wiele niezapomnianych wrażeń z odbytej wędrówki.


Szlak „Kościołygotyckie gminy Sianów"

żółty – 30,1 km

Sianów - Karnieszewice - Dąbrowa - Bielkowo - Iwięcino - Rzepkowo - Osieki.

Trasa jest łatwa do pokonania, prowadzi drogami leśnymi i mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Na szlaku poza licznymi kościołami gotyckimi znajduje się także wioska tematyczna w Dąbrowie (Wioska Zdrowego Życia). Trasa stworzona jest z myślą o całych rodzinach, nawet z małym doświadczeniem jazdy na rowerze.


Szlak „Z Greenwaya nad morze"

czarny – 27,6 km

Węgorzewo - Szczeglińskie Kurhany - Kościernica - Nacław - Jacinki - Polanów.

Trasa jest łącznikiem szlaku Greenway ze szlakami nadmorskimi. Jej wyjątkowy charakter polega na wykorzystaniu nasypów po zlikwidowanej po wojnie kolejce wąskotorowej Manowo - Polanów. Pięknymi atrybutami tej trasy są szachulcowe domy w Węgorzewie, pałac w Nacławiu, niezwykłe „Szczeglińskie Kurhany" i majestatyczna aleja bukowa Nacław - Jacinki oraz przepiękna drewniana kaplica pustelni franciszkańskiej na Świętej Górze Polanowskiej.


Szlak„Greenwey – Naszyjnik Północy"

zielony – 846,1 km

Debrzno - Lipka - Złotów - Jastrowie - Borne Sulinowo - Łubowo - Czaplinek - Złocieniec - Wierzchowo - Kalisz Pomorski - Drawsko Pomorskie - Ostrowice - Połczyn Zdrój - Barwice - Szczecinek - Porost - Polanów - Wielin - Wietrzno - Żydowo - Biały Bór - Koczała - Pakotulsko - Gwieździn - Człuchów - Polnica - Konarzyny - Swornegacie - Leśno - Wiele - Karsin - Odry - Czersk - Tuchola - Kęsowo - Kamień Krajeński - Debrzno.

Szlak zaczyna się i kończy w 5 tys. mieście Debrzno. Obejmuje swoim zasięgiem obszar czterech województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego (łącznie 32 gminy). Na terenie powiatu koszalińskiego trasa przebiega przez dwie gminy: Polanów i Bobolice – 72,5 km. Na szlaku położone są zarówno zabytkowe kościoły w Poroście oraz szachulcowe w Drzewinach, Wieliniu, Chociminie, jak i niezmierzone bogactwo form ukształtowania terenu z licznymi jeziorami, uroczyskami, a także miejsca niezwykłego krajobrazu, rezerwaty: Buczyny (z głazem pamiątkowym leśnika Henryka Garduły), na Rzece Grabowej (ichtiologiczny). Liczne zabytki architektury: zespoły dworsko-parkowe (Stare Borne, Wielin, Warblewo), pałac w Wietrznie, zabytkowe spichrze w Polanowie, grobowiec rodu von Clave-Bouhaben w Wieliniu oraz Most Czerwony w Polanowie. Ciekawym punktem widokowym na trasie jest elektrownia szczytowo-pompowa w Żydowie.