Informator z mapą powiatu koszalińskiego

Dodano: 22 czerwca, 2023

Autor: Agnieszka Kulesza

Adres: https://powiat.koszalin.pl/informator-z-mapa-powiatu-koszalinskiego/

Wydawnictwo Pomorza i Kujaw PiK opracowało informator z mapą powiatu koszalińskiego.
Zapraszamy do odwiedzenia Ziemi Koszalińskiej, która niezmiennie stanowi oazę czystego powietrza, wód i nieskażonej niczym przyrody. Miłej lektury!
okładka informator z mapą powiatu koszalińskiego

Powiat Koszaliński położony jest w północno – wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Utworzony został w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Koszalin. Powiat położony jest na Wybrzeżu Słowińskim oraz na Równinie Białogardzkiej i Równinie Słupskiej. Liczy 64 424 mieszkańców. Jego ogólna powierzchnia wynosi 1653,89 km², z czego 34,1% zajmują grunty orne, 42,8% lasy i tereny leśne, a 23,1% pozostałe grunty.
W skład powiatu wchodzi osiem gmin: Bobolice, Polanów, Mielno i Sianów o statusie miejsko – wiejskim, a także Będzino, Biesiekierz, Manowo i Świeszyno o statusie wiejskim. Niczym obwarzanek otaczają one miasto Koszalin, będące swoistym centrum administracyjnym, handlowym, naukowym i kulturalnym dla tej części Pomorza Środkowego. Ogółem w powiecie koszalińskim, nie licząc Koszalina, który ma status samodzielnego powiatu grodzkiego, znajduje się 322 miejscowości.
mapa powiatu koszalińskiego_informator
Największą pod względem zaludnienia wśród gmin powiatu koszalińskiego jest gmina miejsko – wiejska Sianów (13 297 ludności), najmniejsza zaś jest gmina Mielno, licząca 4738 mieszkańców. W powiecie koszalińskim występuje przewaga ludności wiejskiej nad miejską. Powiat koszaliński od zachodu sąsiaduje z powiatem kołobrzeskim, od południowego zachodu z białogardzkim, od południa ze szczecineckim, od wschodu z bytowskim, zaś od północnego wschodu ze sławieńskim. Północną granicę powiatu wyznacza około 30 km pas wybrzeża Bałtyku.
Jest to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych regionów naszego kraju. Spotkać tu można ogromne obszary zieleni wyróżniające się ciekawą i bogatą szatą roślinną. Dominują wprawdzie tereny rolnicze urozmaicone lasami mieszanymi. Nie brakuje jednak malowniczych krajobrazów, licznych i rybnych jezior zagłębionych w pagórkowatym terenie, oraz lasów obfitujących w grzyby, jagody i wszelkie runo leśne. To wszystko stanowi dużą atrakcję dla miłośników przyrody, a także turystów poszukujących kontaktu z naturą oraz schronienia od zgiełku cywilizacji.
Powiat koszaliński to także piaszczyste i czyste plaże Bałtyku, malownicze rzeki oraz liczne rezerwaty florystyczne i faunistyczne. Znajduje się wiele objętych ochroną pomników przyrody w tym: pojedyncze drzewa, aleje i głazy narzutowe. Walory krajobrazowe i przyrodnicze, oraz wyjątkowy mikroklimat sprzyjają rozwojowi infrastruktury turystycznej. Funkcjonuje tu kilkadziesiąt gospodarstw agroturystycznych i szereg pensjonatów, hoteli i kwater prywatnych oferujących wypoczynek i bezpośredni kontakt z przyrodą. Rozwija się turystyka specjalistyczna (np. piesza, rowerowa, konna, wodna, lotnicza), przygraniczna i morska, biznesowa na terenach wiejskich (agroturystyka i ekoturystyka). Na terenie powiatu znaleźć można liczne zabytkowe pałace i dworki z parkami oraz kościoły. Do najciekawszych z nich należą zespoły pałacowo-parkowe w Strzekęcinie z przełomu XIX i XX w, w Parsowie z XVIII w oraz pałac neorenesansowy w Nosowie z XIX w. Niewątpliwą atrakcją turystyczną, a zarazem zabytkiem rangi europejskiej, jest rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi” w Lesie Grzybnickim. Znajdują się tam kamienne kręgi Gotów z I i II w.n.e. oraz kurhany związane z kultem zmarłych. Na uwagę zasługują też domy o konstrukcji szachulcowej w Chłopach i szereg zabytkowych cmentarzy oraz liczne obiekty etnograficzne zlokalizowane na terenie całego powiatu. Osobliwością jest też zespół zamkowo-parkowy w Krągu, pomnikowa aleja bukowa na trasie z Koszalina do Polanowa, cmentarz ewangelicki oraz neogotycki pałac w Cetuniu.
Zabytki kultury materialnej powiatu koszalińskiego są świadectwem bogatej historii, wynikiem ścierania się wpływów niemieckich, polskich i skandynawskich. Po 1945 roku społeczność powiatu koszalińskiego, którą stworzyli osadnicy z różnych stron Polski, zdołała wypracować, własny dorobek kulturalny oraz lokalne tradycje w śpiewie, tańcu, muzyce, a także w wyrobach rękodzielniczych. Na terenie powiatu działa obecnie kilkanaście zespołów ludowych oraz odbywa się wiele cyklicznych imprez plenerowych. Do najciekawszych można zaliczyć: organizowane rokrocznie Dożynki Powiatowe, Międzynarodowy Zlot Motocykli w Polanowie, Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, Folk Film Festiwal w Sianowie, Nadmorski Zlot Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Łazach (gm. Mielno), Fastiwal Kwiatów Jadalnych w Dobrzycy (gm.Będzino). Osobliwością ekologiczną o wymiarze edukacyjnym jest Regionalna Akcja „Sprzątamy wokół jezior i rzek”.
Położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków transportowych o znaczeniu międzynarodowym w układzie: północ-południe i wschód-zachód stwarza duże możliwości przestrzenne lokalizacji w powiecie koszalińskim nowych obiektów przemysłowych i usługowych. Dodatkowymi atutami są tu dobre połączenia kolejowe, bliskość portu morskiego i lotniska, nowoczesna sieć telekomunikacyjna i pełna infrastruktura techniczna. W koszalińskich gminach pozostaje wiele atrakcyjnych, „uzbrojonych” terenów pod każdy rodzaj budownictwa. Dobrze przedstawia się sytuacja w zakresie mediów: działają lokalne oczyszczalnie ścieków, wodociągi, znaczna część miejscowości jest zgazyfikowana.
Powiat koszaliński jest zagłębiem uprawy zbóż i ziemniaka. Zapleczem dla przemysłu spożywczego i przetwórczego jest z kolei, dobrze rozwinięte rybołówstwo morskie i śródlądowa hodowla ryb, natomiast dla przemysłu drzewnego – lasy.
Obszar powiatu znajduje się w pierwszej strefie wietrznej, gdzie siła wiatru może być wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej. To zapewne spowodowało, że jak grzyby po deszczu wyrastają tu kolejne elektrownie wiatrowe.
Plik 1: Informator powiatu koszalińskiego
Plik 2: mapa powiatu koszalińskiego